Protiklady sa priťahujú alebo vrana k vrane sadá?

Hovoríme „protiklady sa priťahujú“, ale je to naozaj pravda? A čo tak „ vrana k vrane sadá“? Na základe výsledkov našej osobnosti v profilovom prieskume platí: protiklady sa priťahujú – teda väčšinu času.

Diversity

Facet5 v súkromnom životeMyšlienka štúdie vznikla medzi delegátmi Facet5, ktorých zaujimalo, ako ich osobnostné profily ovplyvňujú výber partnera. Aj napriek tomu, že Facet5 bol pracovný nástroj, bolo pre nich zaujímavé zistiť, aký profil majú ich partneri, hlavne keď objavovali správanie spojené s určitými faktormi.

Pre účely štúdie sme skúmali 173 profilov párov a porovnali ich s rovnakým počtom náhodne vybratých párov zo širokej databázy a študovali rôzne aspekty ich správania. Pre uistenie, že budú výsledky čo najpresnejšie, museli byť dáta očistené od chýbajúcich informácii a nahradené podobnou vzorkou. Všetky surové dáta boli potom prepočítané, aby sa mohol uskutočniť výskum, ktorý nesmel byť ovplyvnený rôznymi merítkami, ktoré boli pri vyberaní použité. Štúdia potom sledovala to, ako sú si partnerské profily a profily náhodne vybrané, podobné. Facet5 skúma 5 rôznych veličín. Vôľa ovplyvňuje ľudskú snahu a odhodlanie; energia je sociálnosť subjektu a potreba byť v spoločnosti iných. Náklonnosť má na starosti dôveru a vzťahy, kým kontrola reflektuje ľudskú potrebu zapájať sa do vecí ktoré sa dejú naokolo, ich organizáciu a štruktúru. Emocionálnosť zastrešuje ľudskú odozvu na okolitý svet, náš vnútorný hlas, nesie zodpovednosť za vyššie spomenuté kategórie a rozhoduje o našej reakcii na okolie.

Takže keď sa dostaneme k láske, ktoré proťajšky spôsobia prelet iskier v tom dobrom a ktoré sú odsúdené k fiasku? Po analýze dát sa zistilo, že medzi jednotlivcami v pároch sú dosť veľké rozdiely, väčšie ako v náhodne vybraných pároch. Inak povedané, ľudia ktorí si vybrali, že budú spolu vo vzťahu, sú si častejšie rozdielni, čo sa základných ľudských vlastností týka ako akékoľvek náhodné párovanie. Vo väčšine prípadov dáta ukazujú že úspešné vzťahy sú častejšie medzi ľuďmi s odlišnými osobnosťami. Introverti dobre vychádzajú s extrovertmi, veľmi organizovaní zase inklinujú k súladu s tými chaotickejšími. Kreatívni a chaotickí medzi nami uvítajú trochu poriadku a tí, ktorým nerobí problém robiť zásadné rozhodnutia ocenia trochu menej presvedčenia. Tieto rozdiely samozrejme môžu spôsobiť frustráciu, ale často sú takýto rozdielni ľudia kompatibilní.

Každopádne, dáta vykazujú jednu dôležitú výnimku. Je jeden aspekt našich charakterov, ktorý musí byť vo vzťahu aspoň podobný a to je náklonnosť. Pravdepodobne nie je prekvapujúce, že to, ako my vidíme naše vzťahy s inými, dosť zavažuje. Niekto starostlivý a nápomocný môže ťažko chápať niekoho kto len tak niekomu nepomôže alebo je dosť cynický, čo sa iných ľudí týka. Náklonnosť je veľmi o našom zmysle pre férovosť, toho, čo tvorí sociálna spravodlivosť; pokiaľ dvaja ľudia s nízkym skóre alebo vysokým skóre budú spolu vychádzať v poriadku, dvaja ludia s rozdielnym skóre budú prikladať rôzny význam ich vzťahom.

Je dosť možné že náklonnosť by mala menší dopad na vzťah na pracovisku, keďže osobné puto nie je také dôležité, ale môže hrať rolu v tom ako rýchlo naviažeme kontakty, vzťahy a dôveru medzi kolegami. Ľudia s rôznou náklonnosťou by podľa týchto dát mali menej harmonické vzťahy ako páry ktoré majú rôzne skóre v ostatných kategóriách. Aj keď pracovné vzťahy nie sú také isté ako vzťahy osobné, je veľa aspektov, ktoré sú podobné a pochopenie ako rôzne typy osobností na seba vzájomne pôsobia môže byť len pozitívne pre tímy a jednotlivcov nápodobne.

Aj keď naša osobnosť môže byť rozdielna od tej, ktorú má náš partner alebo naši kolegovia, zásadné sú naše hodnoty a naše zdieľané pohľady na život naokolo a ako vnímame ostatných. To môže vytvoriť alebo pokaziť vzťah, náš zmysel pre férovosť a náš základný rebríček sociálnych hodnôt. Čiže aj keď veľa rozdielov môže zlepšiť naše vzťahy a udržať ich, nie všetky protiklady sa priťahujú.

Increasing retention and reducing cost of service
Job Design

Súvisiaci obsah

Hľadáte riešenie na mieru?

Zaujímame sa o vaše potreby, sústredíme sa na vaše preferencie. Každý z ponúkaných programov vieme do maximálnej miery prispôsobiť Vašim požiadavkám. Napíšte nám o vašich cieľoch, potrebách a očakávaniach, a my vás budeme ihneď kontaktovať. Riešenia a programy, ktoré ponúkame, sa orientujú na zvyšovanie motivácie, dizajnovanie výkonných tímov, posilňovanie schopností lídrov, psychodiagnostiku, rozvoj potenciálu koučingom.

Vyžiadajte si program na mieru.
Vďaka, budete presmerovaný...
Formulár sa nepodarilo odoslať.

Nezáväzný dopyt.

Neváhajte nás kontaktovať!

Budeme radi, ak sa s Vami budeme môcť stretnúť aj osobne:
Tel: +421 905 858 209
E-mail: greenhill@greenhillconsulting.sk

GREENHILL Consulting, s.r.o.

Kancelárie:
Sartorisova 8, 831 02 Bratislava, Slovakia
Švermova 53, 974 04 Banská Bystrica, Slovakia

Tel.: +421 905 858 209
E-mail: pilarcikova@greenhillconsulting.sk

IČO: 36 68 27 99
IČ DPH: SK2022256027

Sídlo: Odborárska 23, 831 02 Bratislava, Slovakia
Spoločnosť zaregistrovaná v OR Okresného súdu Bratislava I, oddiel SRO, Vložka číslo: 100250/B

Vyžiadajte si ponuku služieb

Ako Vám môžeme pomôcť?

Vďaka!

Vaša správa bolo prijatá!
Budeme Vás kontaktovať hneď ako to bude možné.

GREENHILL Consulting

Formulár sa nepodarilo odoslať. Skúste neskôr.

Partnerské agentúry

Facet5 Argentina
Argentína

Facet5 Australia
Sydney, Austrália

Facet5 Austria
Rakúsko
Facet5 Belgium
Belgicko

Advance Response Int.
Bosna a Hercegovina

DM
Brazília
Wilson Learning Bulgaria
Bulharsko

Felix Global Corp
Kanada

Management Tools Int.
Čína
Resource Plus Ltd.
Čína

Advance Response Int.
Chrovátsko

Greenhill Consulting
Česká republika
Consulting Group Scand.
Dánsko

Facet5 Finland
Fínsko

Facet5 France
Francúzko
Facet5 Germany
Nemecko

Linkage Greece
Grécko

Resource Plus Ltd.
Hong Kong
Psidium Onlintesztek
Maďarsko

Contact Facet5 Global
India

Dunamis Org. Services
Indonézia
Guinan HR Consulting
Írsko

Performance Technology
Taliansko

Initiative S.r.l
Taliansko
Learning Masters (Int), Inc
Japonsko

Int. People Management
Litva

Initiative S.r.l
Luxembursko
ResourcePlus Ltd.
Macau

Advance Response Int.
Macedónia

Contact Facet5 Global
Malajzia
Incontext Consult. Group
Holandsko

Johnston Penno
Nový Zéland

Consulting Tools Norway
Nórsko
HR High Touch
Poľsko

Int. People Management
Rusko

Advance Response Int.
Srbsko
Mangement Centre of Asia
Singapore

Tools4Success
Španielsko

Greatify AB
Švédsko
Contact Facet5 Global
Švajčiarsko

ResourcePlus Ltd.
Taiwan

Slingshot Group
Thajsko
Akil & Yurek
Turecko

Contact Facet5 Global
Emiráty

Slingshot Group
Thajsko
Facet5 UK
Veľká Británia

Perrault Consultig Group
USA